© 2018-19 by Marta Ikanowicz

The content of this website (referred to as "material") is the copyright of Marta Ikanowicz. The Material may not be used, sold, licensed, transferred, copied or reproduced in whole or in part in any manner or from or in or on any media to any party without the prior written consent of Marta Ikanowicz.

Seter Angielski - psi gentleman

Ogólne informacje
 

Setery angielskie to efektowne, średniej wielkości psy myśliwskie. Ich słodki i wyjątkowo łagodny charakter sprawia, że są idealnymi psami rodzinnymi. Jest to jedna z czterech brytyjskich ras wyżłów powstała około XVIII wieku aby pomagać myśliwym w polowaniach na ptactwo.

Pochodzenie

Historia rasy sięga 400tu lat wtecz, gdy dwóch pasjonatów łowiectwa i kynologii rozpoczęło celową hodowlę średniej wielkości, eleganckich ale wytrwałych w polu psów na ptactwo poprzez krzyżówki z lokalnymi spanielami i pointerami. Byli to  Laverack i Llewellin, dwaj najbardziej zapisani w historii rasy hodowcy.

 

Nazwa "seter" pochodzi od angielskiego czasownika "to set" i oznacza charakterystyczny styl pracy seterów - przysiadanie, a właściwie kładzenie się niemal na ziemi w momencie zwietrzenia ptactwa,

 

Określenia "belton” używa się wyłącznie w tej rasie jako nazwy charakterystycznego, cętkowanego umaszczenia setera angielskiego. Nazwa belton pochodzi od angielskiej wioski w Northumberlad i została po raz pierwszy użyta w książce o rasie autorstwa Edwarda Laverack'a i weszła do powszechnego użytku..

Wygląd

Setery angielskie to atletyczne i bardzo eleganckie psy, wyróżniające się oryginalną szatą i wyglądem. Rasa ta występuje w 4 odmianach kolorystycznych: liver belton (wątrobiany), lemon belton (żółty), orange belton (pomarańczowy)  i blue belton (niebieski). Dodatkowo, blue i liver belton mogą wystąpić w odmianie tricolor - z jasnobrązowym podpalaniem wokół oczu, uszu i na łapach. Zobacz rodzaje umaszczeń setera angielskiego na zdjęciach.

Mówi się, że seter angielski to "dżentelmen w psim świecie".  Jego pełen gracji, pewny ruch, wysoko noszona, dumna głowa osadzona na długiej, smukłej szyi, mocny grzbiet i efektowne pióra na brzuchu, łapach i ogonie wraz z pełnymi wyrazu, bystymi oczyma tworzą niezapomniany widok.

Charakter

Setery angielskie świetnie dogadują się z innymi psami i ludźmi. Jest to rasa zupełnie pozbawiona agresji - co sprawia, że są niezastąpionymi psami rodzinnymi. Zważając na ich słodki i przyjacielski charakter nie nadają się na stróży. Setery jako wzór cierpliwości i łagodności są dobrym wyborem nawet dla osób mających w rodzinie dzieci. Oczywiście pamiętajmy, że nigdy nie należy zostawiać psa wraz z dzieckiem bez opieki.

Seter angielski wprawi każdego w dobry nastrój, albowiem jest to rasa bardzo późno dojrzewająca. Dorosłe setery potrafią zachowywać się zupełnie jak szczenięta. Weźmy na przykład Nelę i Misię podczas codziennych zabaw! Życie z seterem może zaskakiwać, więc nie zdziw się, gdy okaże się, że pies ukradł Ci właśnie skarpetkę lub kapcia...

 

Psy te chcą być obok człowieka i uczestniczyć w tym, co robią ludzie. Z tego względu nie znoszą dobrze samotności przez długie okresy czasu.  Zawsze bardzo zachęcamy rodziny aby uwzględniały psa w jak najliczniejszych aktywnościach, które mogą wykonywać razem: podróże, wycieczki po górach, jazda na rowerze, bieganie czy pływanie. 

Znudzone setery, pozostawione same sobie są smutne i mogą w skrajnych wypadkach wykazywać skłonności niszczycielskie.  Nasze psy są przyzwyczajane od najmłodszych lat do tzw. treningu klatkowego i dzięki temu potrafią w spokoju czekać na nas podczas naszej nieobecności. Odpowiednio wyszkolony i zmęczony pies będzie spał aż do powrotu swojego właściciela. Przeczytaj więcej o treningu klatkowym i jego zaletach.

Szkolenie

Setery angielskie to inteligentna rasa. Przeczesywanie samodzielnie połaci pól i zarośli w poszukiwaniu ptactwa wymagało wytrzymałości, inteligencji i niezależności. Ich chęć do sprawienia człowiekowi radości i wykonania poprawnie zadania sprawia, że są rasą podatną na szkolenie. Nie oznacza to jednak, że jest to rasa łatwa i do wyszkolenia przez laika. Setery są uparte - jednak konsekwencja i częste ćwiczenia komend to klucz do uzyskania posłusznego setera. Samce mają tendencje do "własnego zdania" w okresie wczesno młodzieńczym i wymagają silniejszej ręki, jednak nie jest to regułą. 

 

Należy pamiętać, że seter angielski to rasa wrażliwa. Podczas szkolenia ważna jest stanowcza łagodność. Seter nie zapomni raz podniesionej na niego ręki lub bardzo ostrej reprymendy. Aby zapewnić sobie spokój ducha a psu bezpieczeństwo, szkolenie należy rozpocząć od pierwszych dni psiaka w domu. Nasze szczenięta są uczone podstawowych komend wizualnych i łańcuchów przydatnych zachowań jeszcze jako malce przebywając w hodowli.

Do szczęścia i zdrowia seterowi potrzebny jest regularne zajęcie. Ideałem są przechadzki po polach lub zabawy na otwartym, dużym i ogrodzonym terenie, jogging lub rower. 

Po swojej "dawce" ruchu seter magicznie zamienia się w kanapowca, który delektuje się spokojem zacisza domowego.

PLANY

HODOWLANE

Myślisz o szczenięciu setera angielskiego?